Results 1 to 4 of 4

Thread: Mom's engagement ring

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    172

    Default Mom's engagement ring

    Do you have your (deceased) mother's diamond engagement ring? What do you "do" with it? Wear it? Keep it in your jewelry box? Maybe you sold it or had the diamond reset into a necklace?

    You may have guessed that I have my mother's ring and I don't know what to do with it other than hang onto it and eventually give it to one of my nieces (would they want it?). It has been sitting in my jewelry box for nine years. I can't imagine wearing it. I might if she had given it to me when she was alive but she didn't. The funeral home director gave it to me.

    I have no problem wearing the diamond ring and pearl necklace my grandmother owned because she gave them to me several years before her death. I really don't know what to do with mom's ring though.

  2. #2

    Default

    My mother left me her necklace, but I don't wear it.

  3. #3

    Default

    Hello, I understand you very well, my mother was a fan of wearing expensive, made of high-quality chains, necklaces, necklaces. She was very modern and used the site https://gloriajewels.com/ order, which has always amazed me how she learned it. But unfortunately, she has recently passed away, and all she has inherited for me. But sadly, I can not even look at them, I do not feel comfortable wearing these ornaments, and I can not do anything about it. It will look like a betrayal if you sell, so all the decorations are in the box.
    Last edited by alexchoppa12; 12-16-2021 at 02:11 PM.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Location
    *оссия
    Posts
    1

    Default Здесь

    *то удивило меня.
    Какие предметы сдавать при поступлении в вуз, зависит от выбранного направления подготовки или специальностиНужно учитывать следующее:в разных вузах http://www.alldown.ru/forum/topic_40073 для одного и того же направления подготовки или специальности могут быть разные экзамены — общий перечень установлен Минобрнауки, а вузы выбирают из него те, которые считают наиболее предпочтительнымивузы могут установить альтернативные ЕГ* одного и того же направления подготовки или специальности — абитуриент сможет выбрать, какие результаты предоставлять, например, по физике или по химиив ряде случаев вузы могут установить дополнительные вступительные испытания, которые необходимо сдать помимо ЕГ* в самом вузеВ 2021 году ЕГ* сдают только те, кто планирует поступать в вузы. Предметы, по которым сдают ЕГ*:русский языкматематикафизикахимия историяобществознаниеинфо рматика и информационно-коммуникационные технологии (ИКТ)биологиягеографияинос транные языки (английский, немецкий, французский, китайский и испанский языки)литератураКурсовая работа и реферат – разновидности самостоятельной работы студента, которые предусматривают обработку и анализ большого количества источников.*еферат – это более простая работа. Она не требует от учащегося разрабатывать подходы к решению имеющихся проблем или формировать собственное мнение по их поводу. Цель реферата – систематизировать информацию по конкретной теме, взятую из нескольких разных научных работ.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •